Rezervacekontaktní údajeHistorie

Mezi Šluknovem a Kunraticemi stává od nepaměti, údajně od roku 1818, mlýn. Nachází se uprostřed lesů šluknovského výběžku, obklopen krásnou přírodou, okolními rybníky v nadmořské výšce 380 m n.m. Mlýnem protéká tzv. Stříbrný potok, který až doposud zajišťuje chod mlýnského kola. Mlýn jako první vybudoval Josef Kümpfel a sloužil původně jako pila. Ve třicátých letech ale vyhořel a po rekonstrukci byli původní majitelé vyhnáni a novými majiteli se v roce 1945 stali manželé Čítkovi. O dvacet let později se mlýn odkoupením dostal do vlastnictví šluknovské lesnické školy, která zde vybudovala školní polesí, jež sloužilo k praktické výuce studentů. Po delimitaci školy v roce 1975 objekt Čítkova mlýna kupuje Státní statek v Roudnici nad Labem k účelu rekreace svých zaměstnanců a jejich dětí.

Nutno podotknout, že lokalita, v níž se mlýn nachází, skutečně nabízí nepřeberné možnosti rekreačního využití. Za vše hovoří skutečnost, že v nedalekém okolí Šluknova je lyžařský vlek a dokonce i střelnice.

Samotný objekt prošel v letech 1976-81 rozsáhlou rekonstrukcí. Včetně pětasedmdesáti lůžek v několika pokojích mohli návštěvníci využívat i vkusně a stylově zařízených společenských místností, v nichž stěny a stropy byly obloženy dřevem.

V roce 1991 začalo město Šluknov jednat o možnostech převodu do svého vlastnictví, a to i vzhledem k tomu, že začalo objekt Čítkova mlýna daleko více využívat ke svým účelům, neboť roudnický státní statek se v té době potýkal s restrukturalizačními a restitučními procesy. Ředitelství státního statku však na jednání nechtělo přistoupit a tak byl objekt jištěn pouze přítomností hlídače.

Na podzim roku 1993 roudnický statek objekt pronajal panu Surmajovi. Za jeho působení mlýn chátral, docházelo k rozprodávání majetku a vybavení. Počátkem roku 1995 bylo zjištěno, že objekt je otevřen, vnitřní zařízení zdemolováno a celkový stav jak mlýna, tak jeho okolí byl doslova zoufalý.

Tento stav trval až do roku 2002, kdy Čítkův mlýn koupil jeho nynější majitel, který se rozhodl uvést celý objekt a jeho okolí do pořádku a podrobil ho kompletní rekonstrukci, ne však v rozporu s původním duchem mlýna. Rekonstrukce trvala cca 11 let, během níž se změnil vzhled naprosto k nepoznání. Vše je v duchu původního mlýna, který už ovšem nyní slouží jako penzion s možností pořádání různých školení a jiných soukromých událostí. Co je důležité, mlýnské kolo Čítkova mlýna se po letech znovu otáčí a jedna z památek šluknovského výběžku byla zachráněna pro další generace.turistické zajímavostizdarma wifi
v objektu
lokální speciality
adresa

Čítkův mlýn

Kunratice 1
407 47 Šluknov

Created 2015 www.vyroba-stranek.cz - Virtuální prohlídky - all4U agency s.r.o.